Partner serwisu
03 października 2019

Jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się ceny gazu ziemnego w Polsce?

Kategoria: Aktualności

Końcówka każdego roku to w branży energetycznej jest bardzo intensywna. Nie inaczej będzie w tym roku. Najprawdopodobniej w grudniu dowiemy się jak ceny gazu w 2020 roku zmienią się w odniesieniu do cen z roku 2019. To właśnie wtedy praktycznie wszyscy uczestnicy rynku – dystrybutorzy oraz sprzedawcy wysyłają do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zatwierdzenie tzw. cen taryfowych

Jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się ceny gazu ziemnego w Polsce?

Końcówka każdego roku to w branży energetycznej jest bardzo intensywna. Nie inaczej będzie w tym roku. Najprawdopodobniej w grudniu dowiemy się jak ceny gazu w 2020 roku zmienią się w odniesieniu do cen z roku 2019. To właśnie wtedy praktycznie wszyscy uczestnicy rynku – dystrybutorzy oraz sprzedawcy wysyłają do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zatwierdzenie tzw. cen taryfowych. W przypadku rynku gazu ziemnego na szczęście nie była zastosowana tzw. ustawa zamrażająca ceny energii z 2018 roku, dzięki czemu sposób zatwierdzania ceny gazu na 2020 rok nie powinien odbiegać od tego do czego byliśmy przyzwyczajeni w przeszłości.

Ostatnią aktualizację cen sprzedaży gazu ziemnego u największej firmy w Polsce mieliśmy w lutym 2019 roku. Zatwierdzona taryfa obowiązuje do 31 grudnia. Pokażmy w takim razie jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się ceny gazu ziemnego w Polsce. Zaczniemy od kosztów za dystrybucję. Jako przykładowe wartości zostaną pokazane te dotyczące warszawskiego obszaru dystrybucji:

Źródło: opracowanie optimalenergy.pl na podstawie danych z taryf zatwierdzonych przez URE

Z powyższego wykresu widzimy wyraźnie, że od 2017 roku koszt stawki zmiennej spada. Jeśli dodamy do tego poniższą tabelę, w której widzimy jak zmienia się stawka stała, czyli drugi składnik z rachunku za gaz jaki płacony jest na konto dystrybutora, można śmiało napisać, że za transport gazu ziemnego płacimy coraz mniej.

Cena gazu PGNiG

Wiemy już ile w ciągu ostatnich lat płaciliśmy za dystrybucję gazu zimnego. Teraz czas przytoczyć dane dotyczące sprzedaży. Dane, którymi się posiłkujemy, a które dotyczą ceny gazu ziemnego pochodzą ze strony optimalenergy.pl. Należy pamiętać, że w obecnej konstrukcji rynku gazu ziemnego, firma PGNiG obsługuje ponad 90% klientów indywidualnych oraz firm. To w jakich sposób zmienia się cena gazu w tej firmie rzutuje na oferty innych uczestników rynku, którzy bazując na stawkach oferowanych przez PGNiG budują swoje oferty. Sprawdźmy w takim razie jak ceny gazu ziemnego wyglądają na przestrzeni ostatnich lat w obszarze sprzedaży.

źródło: opracowanie optimalenergy.pl na podstawie danych z taryf zatwierdzonych przez URE

Jak się okazuje tutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do 2017 roku mieliśmy spadek cen za 1 kWh paliwa gazowego, a później obserwujemy ciągły jej wzrost. W przypadku ceny za opłatę abonamentową przypomina ona bardziej trend, który przedstawiliśmy wcześniej w przypadku dystrybucji gazu ziemnego:

Cena w tym przypadku jest bardzo stabilna i od 2015 roku utrzymuje się na podobnym poziomie.

Ile faktycznie płacimy za gaz ziemny?

Patrząc na powyższe dane trudno jest nam ocenić, czy finalna wysokość rachunku za gaz ziemny w ciągu ostatnich lat jest wyższa czy niższa. Odpowiedź na pytanie czy rosnące ceny zakupu gazu ziemnego w 100% pokrywają spadek innych stawek wchodzących w skład rachunku za prąd znajduje się poniżej:

Wykres pokazuje jak zmienia się roczny koszt zakupu gazu ziemnego w taryfie W-2.2, której odbiorca zużywa rocznie 7 500 kWh. Można śmiało napisać, że do 2017 roku mogliśmy się cieszyć z coraz to niższych rachunków za gaz ziemny. W ciągu ostatnich lata koszty zakupu gazu ziemnego rosną!

Porównanie cen gazu na optimalenergy.pl. Oferty dla domu oraz firmy

Sytuacja na rynku gazu ziemnego w ciągu najbliższych 2-3 lat czyli w okresie od 2020 do 2021 roku raczej się nie zmieni. Rosnące koszty inwestycji w rozbudowę sieci gazowej, rosnące koszty pracy w Polsce powodują, że finalnie klient końcowy ze swojej kieszeni pokryje te zmiany. O tym, że rachunki za gaz ziemny będą rosły chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pytanie tylko o ile więcej zapłacimy.

Na szczęście wolny rynek gazu ziemnego daje nam możliwość wyboru sprzedawcy gazu ziemnego. Dostępne na rynku oferty u tzw. alternatywnych sprzedawców to możliwość zagwarantowania sobie stałej ceny zakupu gazu ziemnego w ciągu najbliższych miesięcy. Pomocne w wyborze najlepszej oferty będzie narzędzie dostępne na stronie optimalenergy.pl

Powyższy screen z porównywarki cen gazu pokazuje, że dostępne na wolnym rynku oferty mogą pozwolić nam nie tylko na zagwarantowanie sobie braku wzrostów cen w ciągu najbliższych miesięcy, ale także w wyraźny sposób obniżyć obecne stawki jakie płacimy za gaz na rachunku dla gospodarstw domowych oraz firm. Dużo zależy oczywiście od grupy taryfowej, wysokości rachunku jaki obecnie płacimy. Tak czy inaczej należy pamiętać o możliwości zmiany sprzedawcy gazu, a przed jej dokonaniem dokładnie sprawdzić ceny gazu ziemnego u różnych sprzedawców, tak aby decyzja o wyborze nowej firmy faktycznie wpłynęła pozytywnie na wysokość naszego rachunku za gaz teraz i w przyszłości.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. pixabay.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ