Partner serwisu

Wymagania emisyjne dla dużych źródeł spalania

Kategoria: Ochrona środowiska

Bez dostosowania do wymagań konkluzji BAT od 2019 r. instalacjom spalania grozi brak zgody na ich dalszą eksploatację. Trzeba rozpocząć przygotowania zmierzające do oceny i zapewnienia zgodności instalacji z konkluzjami BAT. Formułując te założenia, warto przewidywać gotowość dostosowania się do następnego zaostrzenia wymagań ochrony środowiska, które może nastąpić za 8 lat przy kolejnej rewizji BREF-u LCP.

Wymagania emisyjne dla dużych źródeł spalania

Dyrektywa IED wymaga, aby w ramach BREF-ów zostały opracowane tzw. konkluzje BAT dla rodzajów działalności przemysłowych wymienionych w jej aneksie I, które będą określać wymagania związane z najlepszymi dostępnymi technikami BAT na terenie całej Wspólnoty Europejskiej i nie muszą być oddzielnie transponowane do prawa krajowego. Zakres regulacji dotyczy około 50 000 instalacji przemysłowych w całej UE, w tym 3 453 instalacji na terenie Polski, w tym 317 instalacji spalania paliw (wg stanu z maja 2013 r.).


Konkluzje BAT zgodnie z dyrektywą IED mają być podstawą do wydawania pozwoleń zintegrowanych przez właściwe organy ochrony środowiska (urzędy marszałkowskie lub starostów zależnie od wielkości instalacji).


Po zakończonych przeglądach odpowiednich BREF-ów już przyjęto konkluzje BAT dla przemysłu cementowego, szklarskiego, garbarni oraz produkcji żelaza i stali. 

Instalacje (w tym duże źródła spalania) zasadniczo powinny być doprowadzone do zgodności z konkluzjami BAT w terminie 4 lat od publikacji decyzji w sprawie konkluzji BAT.

fot.: photogenica

 

Cały materiał znajdą Państwo w „Energetyce Cieplnej i Zawodowej” nr 1/2014.

 

Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ