Partner serwisu
22 listopada 2019

Minister Kurtyka: Od elektromobilności nie ma odwrotu

Kategoria: Aktualności

Jak szybko elektromobilność zdominuje światowy transport i jaki może być w tym udział Polski – to główne pytania, na które odpowiedzi szukali uczestnicy Globalnego Forum Elektromobilności, w którym udział wzięli premier Mateusz Morawiecki i minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2019 r. na PGE Narodowym w Warszawie.

Minister Kurtyka: Od elektromobilności nie ma odwrotu

Globalne Forum Elektromobilności to pierwsze w Polsce wydarzenie o tak wysokiej randze dedykowane elektromobilności. W spotkaniu liderów w tej dziedzinie uczestniczyli sygnatariusze deklaracji „Driving Change Together”, przyjętej podczas COP24.

Otwierając forum premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt w Polsce.

Przez ostatnie trzy lata wspieraliśmy rozwój rynku zarówno ze strony popytu, podaży jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe. Takie projekty pozwalają nam na wzmacnianie naszej innowacyjnej pozycji oraz wprowadzanie zmian w innych sektorach. Nasze społeczeństwo pragnie czystego transportu i czystego powietrza – powiedział.

Dzięki partnerstwu na rzecz działań w kierunku rozwoju elektromobilności – „Driving Change Together” i globalnej współpracy możemy przyspieszyć elektromobilną ewolucję – zaznaczył Michał Kurtyka, minister klimatu i prezydent COP24.

W opinii ministra Kurtyki jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed rozwojem elektromobilności jest budowa odpowiedniej infrastruktury dla pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

Dziś na polskich drogach jest ponad 1500 ładowarek, z czego część to tzw. ładowarki szybkie, przystosowane do ładowania najnowszej generacji baterii. Mamy więc techniczne możliwości przemieszczania się pojazdami elektrycznymi – tłumaczył minister Michał Kurtyka.

Michał Kurtyka, minister klimatu, zwrócił uwagę, że na drogach jeździ coraz więcej elektrycznych aut osobowych.

Kiedy trzy lata temu uruchamialiśmy w Polsce program rozwoju elektromobilności, elektrycznych samochodów w wymiarze globalnym było milion, teraz jest ich ponad 6 razy tyle. Ten trend na świecie rośnie bardzo szybko. Będziemy pracowali nad tym, żeby również w Polsce te ekologiczne formy transportu wyraźnie wzrastały – powiedział.

Minister Kurtyka zaznaczył, że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w UE. Polski eksport autobusów na prąd jest wart ponad 50 mln euro – to 1. miejsce w UE.

Obiecująco wygląda też rynek baterii litowo-jonowych – to u nas znajduje się największa w Europie fabryka tych baterii. Dzięki zlokalizowaniu produkcji ogniw w naszym kraju nie ma właściwie komponentu do pojazdu elektrycznego, które nie mógłby powstać w Polsce. Imponujące jest także tempo rozwoju carsharingu w wielu polskich miastach – podkreślił.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ