Partner serwisu
10 stycznia 2020

Doradztwo energetyczne – czy jest potrzebne Twojej firmie?

Kategoria: Aktualności

Współczesna gospodarka niezwykle chętnie korzysta z różnorodnego wsparcia firm zewnętrznych. Umożliwia to sprawniejsze zarządzanie posiadanymi zasobami, rozwijanie innowacji czy ograniczenie kosztów. Jedną z najchętniej wybieranych usług consultingowych, jest obecnie doradztwo energetyczne. Czy jednak faktycznie warto w nie zainwestować?

Doradztwo energetyczne – czy jest potrzebne Twojej firmie?

Doradztwo energetyczne – na czym właściwie polega?

Popularność wsparcia w zakresie zarządzania energią dla firm zdecydowanie wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu. Wynika to w zasadzie z trzech przyczyn.

 1. Uwolnienia rynku prądu i gazu ziemnego – co dało możliwość swobodnego wyboru spośród konkurencyjnych ofert.
 2. Pojawienia się wielu nowych technologii i rozwiązań technicznych – umożliwiających ograniczenie kosztów i zużycia energii.
 3. Zwrócenia uwagi na ekologię – co jest ważne z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jak nietrudno przypuszczać, wszystkie te elementy sprawiły, że problem efektywności energetycznej stał się jeszcze ważniejszy. To z kolei automatycznie stworzyło zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi wsparcia. Do głównych zadań doradców energetycznych zaliczyć można:

 1. Przygotowanie analiz sytuacji energetycznej firmy.
 2. Poszukiwanie i wdrażanie sposobów na ograniczenie zużycia i kosztów energii.
 3. Zarządzanie zakupami paliw i polityką energetyczną przedsiębiorstwa.

Jakie są zalety korzystania z usług doradcy energetycznego?

Jak nietrudno przypuszczać, szczegółowy zakres doradztwa jest z reguły uzależniony od realnych potrzeb konkretnego podmiotu. Dlatego też dokładne określenie zalet korzystania z takich usług nie jest łatwe. Mimo to można jednak wskazać obszary, na których z reguły można uzyskać konkretne korzyści:

 1. Zyskanie świadomości sytuacji energetycznej firmy – w tym jej mocnych i słabych stron.
 2. Zmniejszenie zużycia energii – dzięki wprowadzeniu dobrych praktyk i rozwiązań optymalizacyjnych.
 3. Uzyskanie maksymalnego zwrotu inwestycji w nowe technologie, takie jak kogeneracja, czy też termomodernizacja – dzięki analizie koniecznych wydatków i przewidywanych oszczędności.
 4. Zwiększenie niezależności energetycznej przedsiębiorstwa.
 5. Optymalizację taryfy dystrybucyjnej, a co za tym idzie niższe koszty energii
 6. Oszczędność czasu i zasobów firmy – wynikająca z przekazania problematyki polityki energetycznej podmiotowi zewnętrznemu.
 7. Ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Cena doradztwa energetycznego – czy jest warta potencjalnych korzyści?

Na koniec tego tekstu koniecznie trzeba poruszyć też kwestię kosztów wsparcia w zakresie zagadnień energetycznych. Jak nietrudno się domyślić, są one uzależnione od zakresu współpracy na jaki firma się zdecyduje.

– W ramach kompleksowego doradztwa energetycznego realizowanych jest wiele czynności. Jednak zawsze ostateczny zakres doradztwa dopasowujemy do potrzeb danej firmy, ustalając szczegółowo jego przebieg. Ten z kolei może przyjąć najróżniejszą formę – i np. ograniczyć się jedynie do kompensacji mocy biernej lub też przerodzić się w kompleksową analizę gospodarki energetycznej firmy – mówi specjalista z firmy EWE.

Doradztwo energetyczne to doskonała szansa dla wielu firm, by ograniczyć wydatki na energię i ciepło. Z pewnością więc warto z niej skorzystać!

źródło: naka
fot. stock.adobe.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ