Partner serwisu
14 lipca 2020

Uniserv wykona modernizację Zakładu Elektrowni Wodnych w Niedzicy

Kategoria: Aktualności

Uniserv S.A. wykona na terenie ZEW w Niedzicy remont rurociągów i instalacji wody chłodzącej i technologicznej dwóch hydrozespołów o mocy 46,375 MW każdy. Prace modernizacyjne rozpoczną się jesienią i zakończą z końcem b.r. Wartość kontraktu to ok 2 mln zł.

Uniserv wykona modernizację Zakładu Elektrowni Wodnych w Niedzicy

Budynek hydroelektrowni jest położony poniżej zapory Niedzica będącej najwyższą zaporą ziemną w Polsce. Koncepcja budowy zbiornika w okolicach Niedzicy powstała już w latach 20-tych ub. wieku, a o budowie zdecydowano po katastrofalnej powodzi na Podhalu w 1934, podczas której zalanych zostało ponad 20 tys. gospodarstw. Budowę zbiorników, zapór oraz elektrowni zakończono jednak dopiero w 1997 r.


Oprócz produkcji taniej i ekologicznej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii największą korzyścią z zapory i elektrowni wodnej w Niedzicy jest ochrona leżących w dole Dunajca terenów, zagrożonych wcześniej powodziami. Położony w malowniczym otoczeniu, wśród pienińskich szlaków turystycznych, obiekt realizuje również funkcję dydaktyczną - elektrownia, w tym pomieszczenia technologiczne wraz z urządzeniami do produkcji prądu oraz zapora, są udostępnione do zwiedzania.

Elektrownia szczytowo - pompowa
Zasoby Dunajca stanowią 20 proc zasobów górnej Wisły, a jego potencjał energetyczny należy do największych w Polsce. Elektrownia wykorzystuje wody Zbiornika Czorsztyńskiego, które doprowadzane są dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m. EW Niedzica jest elektrownią przepływową, szczytowo-pompową, co oznacza, że oddaje energię elektryczną do sieci w godzinach największego zapotrzebowania. Możliwości pompowe wykorzystuje się w godzinach nocnych, kiedy energia jest tania i jest jej dużo, wówczas woda pompowana jest z dolnego zbiornika do górnego, a następnego dnia jest wykorzystywana do napędzania turbin. Cechą elektrowni szczytowych jest bardzo krótki czas uruchomienia, który w przypadku EW Niedzica wynosi raptem 3-4 min.
Informacja Prasowa


Utrzymanie potencjału wytwórczego
W ramach planowanej modernizacji Uniserv S.A. wykona remont rurociągów i instalacji wody chłodzącej i technologicznej dwóch hydrozespołów, z których każdy waży 250 ton i ma moc 46,375 MW. Firma znana z realizacji dla energetyki wykona kompletną wymianę orurowania włącznie z wymianą armatury i urządzeń zabudowanych na instalacji.


- Wyzwaniem tego zlecenia jest krótki czas realizacji zadania ograniczający do minimum przestój technologiczny turbozespołów, które będą wyłączane naprzemiennie. Dodatkowym utrudnieniem jest ciasnota pomieszczeń, w których będą prowadzone prace instalatorskie. Jako dostawca technologii dla przemysłu i energetyki rozwój firmy upatrujemy w technologiach opartych na odnawialnych źródłach energii dlatego z entuzjazmem przystępujemy do realizacji zadania dla w elektrowni wodnej w Niedzicy – podsumowuje Dionizy Boryczko Prezes Zarządu Uniserv S.A.


Elektrownia Wodna w Niedzicy jest cenna jako odnawialne źródło wytwarzania energii. Modernizacja ma na celu zapewnienie niezawodności pracy turbogeneratorów. Przeprowadzony remont pozwoli utrzymać istniejący potencjał wytwórczy elektrowni oraz usprawnić jej dalszą eksploatację.

źródło: Uniserv
Marcin
2020-07-15
No to szału nie będzie. Kadra z łapanki, wiedza z szkolenia, czyli pozostaje Entuzjazm..
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ