Von der Leyen o przyszłości Turowa: „Rozumiemy stanowisko ZKlastra”
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, prawdopodobnie do końca roku Komisja Europejska rozpatrzy sprawę skargi strony czeskiej na działalność KWB Turów. Na razie KE informuje, że czeka na wyjaśnienia strony polskiej oraz zapewnia, że rozumie wagę sprawy, także ze względu na miejsca pracy zatrudnionych w kompleksie pracowników. Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej (ZKlaster), który prowadzi dialog z Komisją Europejską, odnośnie transformacji energetycznej Turowa, otrzymał właśnie oficjalną odpowiedź z Brukseli
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ustosunkowała się do petycji, przygotowanej kilka miesięcy temu przez Komitet Transformacji Regionu Turoszowa, działający przy ZKlastrze. Przypomnieć należy, że poparło ją blisko 30 tys. przeciwników natychmiastowego zamknięcia Kopalni i Elektrowni Turów (głównie pracownicy kompleksu i mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego)
W przesłanej odpowiedzi Komisja Europejska informuje m.in. o tym, że na podstawie skargi strony czeskiej dotyczącej przedłużenia koncesji kopalni Turów, zwróciła się do polskich władz o informacje na temat zastosowania w tej sprawie wymogów wynikających z unijnego prawa ochrony środowiska. Po wyjaśnieniu wszystkich istotnych faktów Komisja będzie mogła ustalić, czy doszło do naruszenia prawa UE w dziedzinie ochrony środowiska.
Komisja nastawiona na dialog i wspieranie inwestycji
Jednocześnie Komisja Europejska wyraziła zrozumienie dla obaw dotyczących zachowania miejsc pracy w regionie oraz zapewnienia niezależności energetycznej kraju. Podkreśliła także, że państwa członkowskie UE mają swobodę wyboru własnego koszyka energetycznego.
– Od ponad dwóch lat działamy na rzecz przygotowania regionu Turoszowa do sprawiedliwej transformacji energetycznej. Z naszego dialogu z Komisją Europejską jasno wynika, że najważniejsza jest dobrze przygotowana strategia, którą wdrażać będziemy przy udziale wszystkich zainteresowanych stron. Bruksela dała sygnał, że nie chce działać gwałtownie. Nie zmienia to faktu, że transformacja w kierunku odnawialnych źródeł energii jest nieunikniona – komentuje Albert Gryszczuk, prezes ZKlastra
Klaster Zgorzelecki, we współpracy z Krajową Izbą Klastrów Energii oraz Politechniką Warszawską, przygotował obszerną analizę zastąpienia kombinatu Turów odnawialnymi źródłami energii, w połączeniu z ogromną elektrownią szczytowo-pompową, pełniącą rolę magazynu. Projekt inwestycji zaplanowany został na kilkanaście lat, a jego całkowita moc pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na energię blisko 300 tys. gospodarstw domowych, czyli około 1 mln mieszkańców Dolnego Śląska. Oznacza to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu, po wyłączeniu elektrowni konwencjonalnej.
Von der Leyen potwierdziła, że Komisja Europejska jest gotowa wspierać Polskę w osiągnieciu neutralności klimatycznej, za pośrednictwem mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Pozwala on na zaangażowanie, co najmniej, 150 mld EURO w latach 2021-2027 dla najbardziej dotkniętych regionów, aby złagodzić społeczno-gospodarcze skutki zmian. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będzie wspierał regiony, w których istnieją wyraźne potrzeby, potwierdzone dowodami, w połączeniu z ich dążeniem do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dotyczy to w szczególności Turowa. Z analizy ZKlastra wynika, że wspólne wycofanie się z węgla brunatnego Polski, Niemiec i Czech, może stanowić jeden z flagowych projektów w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Równoległe odejście od węgla brunatnego przez wyżej wymienione kraje jest nie tylko możliwe i uzasadnione kosztowo, ale też przyniesie blisko 50% redukcji emisji CO2 z elektroenergetyki w regionie.
Komentarze