Partner serwisu
29 stycznia 2021

PGE Energia Ciepła podsumowuje ilość podłączeń do miejskich sieci cieplnych w 2020 r.

Kategoria: Z życia branży

W 2020 roku PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, przyłączyła do miejskich sieci cieplnych 222,8 MWt. Tym samym spółka wykonała zakładany budżet. Wielkość zrealizowanych przyłączeń w minionym roku równa jest zapotrzebowaniu na ciepło dla miasta wielkości Zielonej Góry.

PGE Energia Ciepła podsumowuje ilość podłączeń do miejskich sieci cieplnych w 2020 r.

PGE Energia Ciepła oraz jej spółki zależne zrealizowała zakładany na 2020 r. budżet przyłączeń do miejskich sieci cieplnych, mimo trudności wynikających z panującej epidemii.

– Jako lider segmentu ciepłownictwo w Grupie PGE, odnotowaliśmy wzrost przyłączeń do miejskich sieci ciepłowniczych. Blisko 75 proc. przyłączeń zrealizowaliśmy w trzech dużych miastach, w których są zlokalizowane nasze elektrociepłownie, czyli w Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu – powiedział Przemysław Kołodziejak, p. o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła. – Ciepło systemowe jest najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania. Stały wzrost liczby przyłączeń świadczy o wzmocnieniu świadomości mieszkańców miast na temat ekologii i rozwiązań technologicznych przyjaznych dla zdrowia i środowiska naturalnego. Dzięki temu nasza spółka nieprzerwanie, aktywnie włącza się w poprawę jakości powietrza w miastach i podnosi komfort życia ich mieszkańców. – dodaje Przemysław Kołodziejak.

Na rynkach, na których PGE Energia Ciepła jest wytwórcą ciepła, przyłączono 186,9 MWt. Natomiast tam, gdzie prowadzi działalność jako podmiot zintegrowany i ma dostęp do klienta końcowego, czyli wytwarza i dystrybuuje ciepło, zostało przyłączonych 35,9 MWt.

Na rynku pierwotnym, tj. w obiektach nowo wybudowanych, do których dostarczano ciepło po raz pierwszy, spółka podłączyła 162,1 MWt i stanowi to 73 proc. wszystkich podłączeń minionego roku. Rynek wtórny, czyli obiekty, które zamieniły zasilanie w ciepło na miejską sieć ciepłowniczą, wzrósł o 60,7 MWt podłączeń.

– Wzrost efektywności energetycznej i zwiększenie zasięgu sieci ciepłowniczych to bardzo ważne cele naszej spółki. Mimo trudnego roku udało nam się je zrealizować. Rozpoczęliśmy także szereg inwestycji, dzięki którym w kolejnych latach osiągniemy lepsze wyniki, a co za tym idzie poprawimy jakość powietrza w wielu regionach Polski i zapewnimy bezpieczeństwo cieplne kolejnym mieszkańcom tych regionów – komentuje Przemysław Kołodziejak.

75 proc. podłączeń we Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku

Trzy największe miasta, w których PGE Energia Ciepła prowadzi działalność, stanowią blisko 75 proc. wszystkich podłączeń 2020 r. Na terenie Wrocławia i Gminy Siechnice do sieci ciepłowniczej przyłączonych zostało 113 obiektów o łącznym zapotrzebowaniu 55,34 MWt. 80 proc. z nich to nowo wybudowane obiekty, pozostałe 20 proc. to z kolei budynki, których właściciele podjęli decyzję o zamianie dotychczasowego źródła ciepła na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej.

W Krakowie zrealizowano 315 projektów na rynku ciepła, co przełożyło się na niemal 70 MWt., natomiast w Gdańsku suma nowych przyłączeń do sieci cieplnych wyniosła 40,95 MWt.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ