Partner serwisu
15 lutego 2021

Farma fotowoltaiczna krok po kroku. Na co zwrócić uwagę?

Kategoria: Aktualności

Budowa farmy fotowoltaicznej to doskonałe rozwiązanie dla osób planujących inwestycje w ekologię, ale również dla tych, którzy po prostu dysponują dużymi nieużytkami. Grunty te - pod kilkoma warunkami - zwykle doskonale nadają się na stworzenie farmy PV. W ten sposób można zaangażować się w nią samodzielnie, sprzedać grunt lub wydzierżawić go pod panele fotowoltaiczne.

Farma fotowoltaiczna krok po kroku. Na co zwrócić uwagę?

Jak zrobić farmę fotowoltaiczną? Oto porady, na co zwrócić uwagę - krok po kroku pokazujące, jakie wymogi, dokumentacja i inne warunki są niezbędne do takiego rozwiązania. - Warto zwrócić uwagę na fakt, że farmy fotowoltaicznej nie trzeba tworzyć samodzielnie. Można czerpać z niej zyski również np. w razie dzierżawy terenu. Jest też duże zainteresowanie sprzedażą gruntów pod farmy fotowoltaiczne, jednak zapisy legislacyjne często uniemożliwiają takie operacje - mówi Maciej Zyznarski, członek zarządu SOLEMIO, dewelopera specjalizującego się w dziedzinie fotowoltaiki.

Farma fotowoltaiczna a idealna działka

Nie ma jednolitego wzoru optymalnej działki pod PV. Niemniej jednak można wskazać kilka cech, które są kluczowe dla jej oceny pod kątem wymagań fotowoltaiki. Są nimi:

  • powierzchnia - im większa, nie konieczne oznacza tym lepsza,
  • wymiary - w miarę regularne, optymalne to niecałe 2 ha pod 1MW instalacji,
  • układ działki - płaski, lub ukierunkowany na południe,
  • odsłonięcie - brak drzew, budynków i innych elementów ograniczających nasłonecznienie od strony południowej, wschodniej i zachodniej,
  • klasa bonitacyjna gruntu - zgodnie z przepisami, aby uzyskać warunki zabudowy powinna być IV lub wyższa; czyli im gorsza tym lepsza z punktu widzenia fotowoltaiki,
  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – jeżeli jest, powinien pozwolić na wybudowanie instalacji fotowoltaicznej.

 
Formalny układ prawny inwestycji

Jak zarobić dzięki farmie fotowoltaicznej na dużym terenie? W grę wchodzą trzy opcje:

  1. Własny biznes prowadzony np. z partnerem zapewniającym odpowiednie know-how,
  2. Dzierżawa gruntu i ograniczenie się do zysków z samego przekazania terenów,
  3. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną – dzięki SOLEMIO można zostać współinwestorem w farmę, niekoniecznie trzeba posiadać środki cały projekt, można zostać współwłaścicielem farmy,

Farmy fotowoltaiczne są w stanie generować przychody latami - postrzega się je jako wyjątkowo ciekawą inwestycję w kontekście przyszłości.

Bardzo dobrym rozwiązaniem bywa nawiązanie współpracy z podmiotem doskonale zorientowanym w realiach fotowoltaiki. Może być to firma oferująca wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, oraz konieczny sprzęt do instalacji, która zapewni wiedzę i doświadczenie, oraz również szczególne możliwości logistyczne i wyposażenie farmy. Warto rozważyć też dzierżawę. W przypadku wieloletniej umowy z pewny zysk z oddania terenu w użytkowanie. Jeśli jednak właściciel terenu skłonny jest zaangażować się samodzielnie w rozwój PV, czas na zaawansowane formalności.

Dokumentacja farmy fotowoltaicznej

Planując budowę farmy fotowoltaicznej trzeba liczyć się z dość czasochłonnym procesem. Obejmuje on kolejne uzyskiwanie:

  • decyzji środowiskowej
  • warunków zabudowy
  • warunków przyłączenia do sieci energetycznej
  • pozwolenia na budowę farmy PV.

Droga do uruchomienia farmy fotowoltaicznej jest - jak widać - długa i wymaga wielu urzędowych uzgodnień. Jest to proces budowy nieruchomości. Warto więc zakładać dość szeroki margines czasowy - z pewnością stworzenie farmy PV nie będzie inwestycją szybką w realizacji i błyskawicznie zapewniającą przychody.

W przypadku farmy powyżej 500kW niezbędna jest decyzja środowiskowa z urzędu miasta lub gminy - uwzględnia ona oddziaływanie farmy na otoczenie. W kolejnym etapie potrzebne jest uzyskanie warunków zabudowy dla inwestycji. Ponieważ głównym celem będzie generowanie i sprzedaż prądu, niezbędne jest spełnienie formalności związanych z warunkami przyłączeniami do sieci energetycznej.

Mając je można starać się o pozwolenie na budowę. To jednak nie koniec samych procedur. Ponieważ celem farmy PV jest dystrybucja energii, niezbędne będzie też otrzymanie koncesji z Urzędu Regulacji Energetyki. Ze względu na duży stopień sformalizowania tych procesów, rośnie popularność łączenia sił przez właścicieli gruntów oraz podmioty działające na rynku OZE. Pozwala to aktualnie optymalnie wykorzystać potencjał obu stron. SOLEMIO kieruje ofertę do właścicieli zainteresowanych dzierżawą gruntów jak i inwestorów, wykonując kompleksowo farmę od sprawdzenia działek, poprzez realizację wszystkich formalności wraz z pozwoleniem na budowę, organizowaniem finansowania, także w postaci dotacji do wybudowania i uruchomienia farmy fotowoltaicznej.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ