Partner serwisu
07 lipca 2021

OX2 sprzedaje farmę wiatrową o mocy 45 MW firmie Octopus Renewables

Kategoria: Aktualności

OX2 sprzedała funduszom zarządzanym przez Octopus Renewables farmę wiatrową o mocy 45 MW we wschodnim regionie Polski. OX2 wkrótce rozpocznie prace budowlane, zaś obiekt planowo ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 r.

OX2 sprzedaje farmę wiatrową o mocy 45 MW firmie Octopus Renewables

Farma wiatrowa Huszlew będzie składać się z 15 turbin wiatrowych i powstanie w Huszlewie, we wschodniej części województwa mazowieckiego. OX2 rozwijała tę inwestycję od dnia zakupu praw do projektu w 2020 r. W tym samym roku złożona przez OX2 oferta wygrała państwową aukcję na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł. OX2 dostarczy Octopus farmę wiatrową w fazie do eksploatacji na podstawie zawartej przez strony umowy EPC. Związane z obiektem prace budowlane rozpoczną się latem bieżącego roku, zaś farma wiatrowa ma planowo zostać oddana do użytku w 2023 r.

Po uruchomieniu elektrowni OX2 zapewni zarządzanie techniczne i komercyjne, zapewniając jej maksymalną wydajność oraz bezpieczeństwo eksploatacji.

Łączna roczna produkcja energii z obiektu jest szacowana na ok. 130 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie ok. 30 000 gospodarstw domowych i pozwala na uniknięcie emisji blisko 45 000 ton CO2 każdego roku. Inwestycja ta wspiera transformację energetyczną w Polsce, przyczyniając się do zwiększenia udziału energii odnawialnej oraz zmniejszenia zależności kraju od produkcji energii z paliw kopalnych.

Paul Stormoen, CEO, OX2, komentuje: – Cieszy mnie, że Octopus zakupiło od nas już drugą farmę wiatrową na przestrzeni zaledwie dwóch lat. Jest to również pierwsza inwestycja Octopus w farmę wiatrową zlokalizowaną w Polsce. Polska stała się jednym z kluczowych europejskich rynków OX2, a nasz zespół stanął na wysokości zadania, którym jest przewodzenie koniecznej ewolucji na rynku energetycznym w Polsce.

Partha Vasudev, dyrektor ds. inwestycji w Octopus Renewables, dodaje: – Jako jeden z wiodących inwestorów w lądowe elektrownie wiatrowe jesteśmy podekscytowani kupnem projektu na rynku, który obserwujemy już od dłuższego czasu i na którym chcemy zbudować silniejszą obecność w przyszłości. Polski rynek energetyki wiatrowej opiera się na solidnych podstawach. Z przyjemnością współpracujemy przy tej transakcji z OX2, z partnerem, który podziela naszą misję przyspieszenia transformacji energetycznej.

Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce, podkreśla: – Ogłoszenie tej transakcji stanowi kolejny istotny krok naprzód w rozwoju działalności OX2 w Polsce. Farma wiatrowa Huszlew to czwarty obiekt, przy którym OX2 rozpocznie prace budowlane w ciągu niewiele ponad roku. Jest to dowód, że zaangażowany zespół OX2 skutecznie przyczynia się do trwającej transformacji energetycznej.

Informacje o farmie wiatrowej:

  • 15 turbin Nordex N117/3000 o wysokości piasty 120 m.
  • Średni prognozowany poziom produkcji energii: ok. 130 GWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną blisko 30 000 gospodarstw domowych
  • Przewidywany termin oddania do użytku: 2023 r.
  • Główni podwykonawcy: Nordex (dostawa i montaż turbin), ONDE S.A. (fundamenty, drogi, płyty, podesty, wewnętrzna sieć SN i światłowody), P&Q Sp. z o.o. (stacja GPO i podłączenie WN do sieci oraz uzyskanie pozwoleń EON i ION).

O OX2
OX2 rozwija i sprzedaje farmy wiatrowe i słoneczne. Na przestrzeni ostatnich szesnastu lat OX2 osiągnęła pozycję lidera w branży lądowej energetyki wiatrowej. Firma rozwinęła i sprzedała projekty o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW w Szwecji, Finlandii, Polsce i Norwegii, a do grona jej klientów należą m.in. Allianz, Ardian i IKEA. W latach 2014-2020 OX2 zrealizowała w Europie więcej inwestycji w sektorze lądowej energetyki wiatrowej niż jakikolwiek inny deweloper. Za sprawą stałego zwiększania dostępu do energii ze źródeł odnawialnych OX2 wpiera transformację w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Finlandii, Polsce, Francji, Norwegii, Hiszpanii, Rumunii, na Litwie i we Włoszech. Siedziba główna mieści się w Sztokholmie, w Szwecji. Jej przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły 5.201 mln SEK, zaś wskaźnik EBIT 416 mln SEK.

Więcej infromacji www.ox2.com

O Octopus Renewables
Octopus Renewables należy do Octopus Group i jest inwestorem wyspecjalizowanym w sektorze czystej energii. Powstał w 2010 r. z misją przyspieszenia transformacji w kierunku przyszłości zasilanej energią ze źródeł odnawialnych. Jego zróżnicowany portfel aktywów obejmuje obiekty o łącznej mocy 2,8 GW, co czyni go największym komercyjnym inwestorem w energetykę słoneczną w Europie oraz wiodącym inwestorem w lądowe farmy wiatrowe. Obecnie istnieje znaczny potencjał uwolnienia pilnie potrzebnych inwestycji za sprawą budowania „szytych na miarę” portfeli obiektów wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych w dużej skali, z wykorzystaniem różnych technologii i w różnych państwach, które pozwalają na wypracowanie wyższego zysku dla naszych inwestorów.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ