Grupa ORLEN inwestuje w niskoemisyjne źródła wytwarzania
PKN ORLEN i Energa, należąca do Grupy ORLEN, zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. To kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030 zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.
– Intensyfikujemy działania, które wzmocnią naszą pozycję lidera transformacji energetycznej i zagwarantują neutralność emisyjną w 2050 roku. Nasza strategia zakłada osiągniecie powyżej 2,5 GW mocy w odnawialnych źródłach energii, ale także 2 GW w elektrowniach gazowych. Skutecznie realizujemy ten cel, a kolejnym krokiem, który nas do niego przybliży, może być budowa elektrociepłowni parowo-gazowej w Grudziądzu. To projekt, który, w przypadku decyzji inwestycyjnej, istotnie przyczyni się do stworzenia silnego, a przede wszystkim bilansującego się pionu energetycznego koncernu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Zgodnie z porozumieniem, w przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, PKN ORLEN zobowiązał się do pokrycia do 100% nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją projektu, ale nie więcej niż 1,8 mld zł. Warunkiem będzie jednak zawarcie przez spółkę celową CCGT Grudziądz umowy mocowej. Nakłady zostaną pokryte poprzez udzielenie finansowania spółce Energa lub CCGT Grudziądz na kapitał własny lub obcy. Porozumienie określa również zasady nadzoru nad spółką CCGT Grudziądz oraz kierowania projektem.
PKN ORLEN jest właścicielem 90,92% akcji Energi, które dają mu prawo do 93,28% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Z kolei Energa jest w 100% właścicielem spółki CCGT Grudziądz.
Grupa ORLEN posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock – największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie. Koncern do 2024 roku zainwestuje też ok. 2,5 mld zł w budowę bloku gazowego o mocy 745 MW w Ostrołęce. Nowa jednostka rozpocznie produkcję energii w 2025 roku. Aktywa energetyczne koncernu obejmują też m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe.
Komentarze