Partner serwisu
07 lutego 2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o sytuacji na rynku energii w Europie

Kategoria: Z życia branży

Rynek energii w Europie i manipulacje ze strony Gazpromu to główne tematy rozmów podczas wirtualnego spotkania Dyrektorów Generalnych ds. Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 lutego 2022 r., udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o sytuacji na rynku energii w Europie

Jak podkreślił w trakcie spotkania wiceminister, Polska od zeszłego roku opowiada się za bardziej stanowczym podejściem do Gazpromu, aby działania spółki nie zagrażały funkcjonowaniu unijnego rynku gazu.

– Przekazaliśmy Komisji Europejskiej rzetelną analizę działań i manipulacji Gazpromu pod kątem unijnych reguł konkurencji. Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja stanowi naruszenie tych zasad, a Komisja musi podjąć bardziej stanowcze działania – powiedział.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński wskazał także, że przy magazynach gazu zapełnionych w 65% i zakontraktowanych dostawach LNG, Polska nie identyfikuje głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw gazu.

– Według naszej analizy, polski system powinien być odporny nawet na pewne zakłócenia. Niepokoi nas jednak manipulacja łańcuchami dostaw. Schemat podaży Gazpromu musi być przedmiotem bardziej szczegółowego dochodzenia, a koncern powinien udzielać Unii Europejskiej wyjaśnień – dodał.

Podczas spotkania wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył, że nowe ramy regulacyjne nie mogą zagrozić bezpieczeństwu dostaw, które już dobrze funkcjonują w państwach członkowskich.

– Dotyczy to w szczególności obowiązków magazynowych, które są wprowadzane w przepisach krajowych i które pomagają państwom członkowskim w utrzymaniu magazynów gazu na poziomie niezbędnym do radzenia sobie z zakłóceniami gazowymi lub innymi sytuacjami. O ile regionalne podejście do bezpieczeństwa dostaw może przyczynić się do poprawy wspólnej reakcji na kryzys, to nie może ono obniżyć bezpieczeństwa żadnego państwa członkowskiego – mówił.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że instytucje UE i państw członkowskich odpowiedzialne za proces certyfikacji Nord Stream 2 muszą ponownie ocenić swoje podejście do gazociągu i skutecznie egzekwować wszystkie przepisy UE.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ