Partner serwisu
23 marca 2022

MPEC Kraków Partnerem Branżowym sympozjum

Kategoria: XXIX Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

MPEC Kraków został Partnerem Branżowym odbywającego się w dniach 26 - 28 kwietnia w Zakopanem XXIX Wiosennego Spotkania Ciepłowników.

MPEC Kraków Partnerem Branżowym sympozjum

O MPEC Kraków

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie - to jeden z liderów branży ciepłowniczej w Polsce. Firma, która powstała w roku 1953 - to jedna z kluczowych krakowskich spółek komunalnych zapewniająca obecnie ciepło dla ok. 70 procent mieszkańców miasta.

Wydając na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ponad 1 miliard 300 milionów złotych MPEC zbudował jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów ciepłowniczych. Sieć ciepłownicza licząca ponad 900 km długości (z czego niemal 70 procent to rury preizolowane) obejmuje - oprócz ułożonych w układzie pierścieniowo-rozgałęzionym ciepłociągów - także ponad 10 tysięcy węzłów ciepłowniczych, około 7 tysięcy komór, przepompowni sieciowych i urządzeń takich jak kompensatory sieciowe, armatura odcinająca i regulacyjna (zawory klapowe i kulowe.) Krakowskie MPEC zdalnie nadzoruje prace najważniejszych punktów systemu ciepłowniczego Krakowa i Skawiny.

Oprócz dostarczania energii cieplnej MPEC Kraków - to również producent kompaktowych węzłów ciepłowniczych spełniających najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, co potwierdzają znak CE oraz certyfikat ISO 9001.

Działania MPEC S.A. wpisują się w strategię Krakowa, tj. walki o czyste powietrze, co w praktyce oznacza obecnie - już nie, jak wcześniej, zastępowanie palenisk węglowych ekologicznym ciepłem sieciowym - ale także coraz bardziej efektywnych sposobów dostarczania ciepła ekologicznego, tj. budowę sieci wyspowych i rozwój energetyki rozproszonej poprzez wykorzystanie np. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, wód geotermalnych itp.

W ostatnich latach dzięki rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej Spółka przyczyniła się do likwidacji ponad 4,5 tysiąca palenisk węglowych. Ekologiczne ciepło z MPEC dotarło do serca miasta - na krakowski Rynek, gdzie ogrzewa Sukiennice i Wieżę Ratuszową. Miejska sieć ciepłownicza oplata obecnie niemal całe historyczne centrum Krakowa. Z Rynku Głównego sięga po krańce miasta.

Istotnym przedsięwzięciem, jakie realizuje Spółka przy współpracy z wytwórcami ciepła jest program "Ciepła woda bez piecyka" czyli zastępowanie na starszych osiedlach mieszkaniowych Krakowa piecyków gazowych instalacją centralnej ciepłej wody. W ostatnich kilkunastu latach dzięki temu zlikwidowano już ponad 45 tysięcy piecyków, co podniosło komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Troska o poprawę jakości krakowskiego powietrza - to także budowa świadomości ekologicznej mieszkańców; głównie wśród najmłodszych krakowian. MPEC opracował i prowadzi program edukacyjny "Przygody z Ciepłem" adresowany do uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest zapoznanie dzieci - przez zabawę - z procesem dostarczania energii cieplnej, sposobami racjonalnego gospodarowania ciepłem oraz z działaniami na rzecz poprawy jakości krakowskiego powietrza. W zajęciach wzięło już udział kilka tysięcy dzieci z krakowskich szkół.

Więcej na stronie MPEC Kraków

 

Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o., wydawca magazynu Kierunek Energetyka Cieplna i Zawodowa i portalu www.kierunekenergetyka.pl

Więcej informacji tutaj.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ