Partner serwisu
09 września 2022

Biznes paliwowo-energetyczny i ciepłowniczy stawia na biometan - powstała Polska Organizacja Biometanu

Kategoria: Z życia branży

6 września 2022 r. przedstawiciele czołowych grup paliwowo-energetycznych i ciepłowniczych działających na krajowym rynku, przy wsparciu ekspertów branżowych, połączyły siły tworząc Polską Organizację Biometanu. Celem Organizacji jest rozwój rynku, który może przyspieszyć proces transformacji energetycznej oraz pomóc w uniezależnieniu kraju od importu surowców energetycznych.

Biznes paliwowo-energetyczny i ciepłowniczy stawia na biometan - powstała Polska Organizacja Biometanu

NOWY PODMIOT NA „ENERGETYCZNEJ MAPIE” POLSKI

Celem Polskiej Organizacja Biometanu jest wsparcie rozwoju sektora biometanu w Polsce i stworzenie optymalnych rozwiązań organizacyjnych, prawnych oraz technicznych dla transformacji energetycznej z wykorzystaniem tego paliwa.

– „Polska ma olbrzymi i niestety niewykorzystany potencjał w zakresie produkcji biometanu. Z prognoz wynika, że może on wynieść ok. 8 mld m3 rocznie. Liczba ta odpowiada ponad 60% obecnego importu gazu ziemnego do Polski” – powiedział Michał Tarka, członek zarządu i P.O. Dyrektora Generalnego POB.  – „Dziś w Polsce nie działa jeszcze żadna instalacja produkująca biometan, a chętnych do jego wykorzystywania, zwłaszcza w procesie transformacji energetycznej, wciąż przybywa. Polska Organizacja Biometanu jest oddolną inicjatywą odpowiadającą na zwiększone zainteresowanie tą tematyką” – podkreślił Michał Tarka.

W skład Polskiej Organizacji Biometanu wchodzą obecnie: Veolia Energia Polska S.A., Orlen Południe S.A., Duon Dystrybucja Sp. z o.o., Go&Biogas Sp. z o .o., Selena Green Investments Sp. z o.o., Unimot System Sp. z o.o., Atrem S.A. oraz Związek Producentów Cukru (grupy: Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen) oraz SMM Legal ENERGY Sp. z o.o. W najbliższym czasie do POB dołączą kolejne znaczące podmioty.          

BIOMETAN ZAMIAST GAZU ZIEMNEGO

Biometan jest paliwem gazowym, który powstaje w procesie oczyszczania biogazu z CO2, dzięki czemu jest uznawany za paliwo zeroemisyjne. Co istotne, paliwo to, po spełnieniu określonych parametrów może zostać wtłoczone do sieci gazowych, co w sytuacji niepewności odnoszącej się do stabilności dostaw gazu z importu, a także rekordowych cen gazu ziemnego na giełdach, oferuje realną alternatywę.

Dlaczego warto postawić na biometan? W niektórych sektorach wykorzystanie gazu jest konieczne. Przykładem są m.in. zakłady chemiczne, które potrzebują tego surowca do zapewnienia nieprzerwanej produkcji oraz przemysł petrochemiczny i rafineryjny. Ekologicznym i tańszym zamiennikiem gazu ziemnego może być więc biometan.

– „Polska Organizacja Biometanu będzie wspierać przedsiębiorców wykazujących zapotrzebowanie na zielony gaz oraz wytwórców biometanu zarówno w kraju jak i na poziomie unijnym, ze szczególnym uwzględnieniem tak istotnych dla tej branży regulacji prawnych” – powiedział Michał Tarka.

Biometan może odegrać również znacząca rolę w sektorze ciepłowniczym, który swoją strategię transformacji energetycznej opiera na gazie jako paliwie przejściowym.

– „Gaz jest paliwem przejściowym niezbędnym w procesie dekarbonizacji sektora. Docelowo jednak, zgodnie z unijnymi oraz krajowymi regulacjami energetyczno-klimatycznymi, sektor będzie musiał od niego odejść na rzecz innych, bardziej zrównoważonych i niskoemisyjnych źródeł. W obecnej sytuacji, najlepiej więc postawić na paliwo, które może być produkowane lokalnie, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju gospodarki” – informuje Marcin Orłowski, dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Veolia w Polsce, członek zarządu POB. 

Biometan, zwłaszcza w Polsce, w której produkcja rolnicza jest na wysokim poziomie, jest sposobem na rozwój gospodarki. Polska Organizacja Biometanu wskazuje również, że paliwo to jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne zgodnie z kierunkami rozwoju przedstawionymi w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. oraz Europejskim Zielonym Ładzie.

WSPÓŁPRACA Z POLSKĄ ORGANIZACJĄ BIOMETANU

Jednym z pierwszych kroków Polskiej Organizacji Biometanu będzie przygotowanie raportu, który kompleksowo omówi obowiązujące regulacje prawne odnoszące się do sektora na poziomie kraju oraz Unii Europejskiej.

– „Już dziś pracujemy nad zniwelowaniem barier oraz ryzyk regulacyjnych hamujących rozwój sektora” – powiedział Michał Tarka.  – „Chcemy, aby Polska Organizacja Biometanu była słyszalnym głosem nie tylko w kraju, ale również na poziomie międzynarodowym. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców do współpracy oraz dołączenia do naszej inicjatywy” – podsumował Michał Tarka.

POB planuje włączenie się w proces legislacyjny, w tym udział w pracach grup roboczych prowadzonych w ramach Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu.

***

Więcej informacji na temat Polskiej Organizacji Biometanu można będzie znaleźć na oficjalnej stronie – www.bioCH4.org.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Tagi: biometan
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ