Partner serwisu
27 stycznia 2023

Budując czystą energię - Polska na szlaku zielonej zmiany

Kategoria: Aktualności

Zapotrzebowanie na energię w ubiegłym roku znacząco wzrosło w związku z sytuacją geopolityczną – ceny gazu skoczyły, a za tym szły podwyżki cen za energię elektryczną w całej Europie. Ceny uprawnień do emisji CO2 także wzrosły, co wyznacza nowe trendy w redefinicji priorytetów energetycznych w każdym europejskim kraju. Dla Polski oznacza to nie tylko wprowadzanie szybkiej transformacji energetycznej, ale także dywersyfikację dostaw surowców i rozwinięcie gałęzi odnawialnych źródeł energii. Sytuacja jest wymagająca i potrzeba konkretnych działań, by móc budować czystą energię - o tym eksperci rozmawiali podczas panelu „Budując czystą energię - Polska na szlaku zielonej zmiany” na II Kongresie ESG.

Budując czystą energię - Polska na szlaku zielonej zmiany

Firmy nastawione na zielone inwestycje? Raporty pod lupą

Jak zauważył dr hab. Piotr Stankiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Dyrektor Programu Przemysł w Forum Energii, w chwili obecnej firmy kierują się przede wszystkim cenami energii, dlatego, że energia ze źródeł odnawialnych jest po prostu tańsza i to się zbiega również z chęcią realizacji celów klimatycznych. Natomiast ekspert zauważył, że odsetek firm raportujących działalność niefinansową nie jest zniewalajaca. – Jest zaledwie 24-25 proc. spółek notowanych na giełdzie, które składają raporty niefinansowe, więc widzimy, że to raportowanie ogranicza się przede wszystkim do… samego raportowania. Jak przyjrzymy się realnym celom na przykład redukcji emisji, to tutaj jest jeszcze gorzej, to jest 8,9 proc. firm, które mają w ogóle zdefiniowane te cele i określone działania prowadzące do tej do tej redukcji – powiedział Stankiewicz. Przedstawiciel UMK zwrócił także uwagę na samą zawartość strategii ESG, które sam bada na uniwersytecie. Tu także obraz zdaje się być jeszcze bardziej pesymistyczny. - To, co widać, to jest to jest bardzo duża krótkoterminowość tych strategii. Większość z nich jest nakierowana na działania, które w efekcie przyniosą może 20, może 25 proc. redukcji emisji. To co powinno się tam znaleźć to jest przede wszystkim efektywność energetyczna, zapewnienie sobie własnych lub zakontraktowanych dostaw energii z odnawialnych źródeł, ale to czego brakuje, to jest to jest pewna wizja zmiany modelu biznesowego i transformacji zrównoważonej, która byłaby nastawiona na coś więcej niż obniżenie kosztów – dodał Stankiewicz.


„Zieloność” ze wsparciem banków,

O tym, że banki chcą więcej zielonych projektów i postrzegają dobrze rozwinięte projekty jako „dobro zielone” mówił Mariusz Samordak – Dyrektor Zarządzający kierujący Pionem Ekologii, Taksonomii i Analiz, Bank Ochrony Środowiska. Mogliśmy usłyszeć, że zielone projekty są niezwykle rzadkie, nie zawsze spełniają warunki by uzyskać finansowanie i jest ich po prostu mało. - Chcielibyśmy, żeby tych projektów było po pierwsze więcej, a po drugie, żeby były opłacalne – zaczął stanowczo Samordak. Powiedział także o bardzo ważnym elemencie edukacji wewnątrz organizacji. - Mamy grupę inżynierów ekologów, którzy starają się tłumaczyć język inwestorski na wymogi bankowe. I to się udaje, natomiast cały czas patrząc zupełnie globalnie tych projektów na razie jest za mało, a banki mają dużo większy apetyt, mają dużo większy portfel potencjalny, który można przeznaczyć na projekty zielone, dlatego też wydaje mi się, że każdy ich szuka, nie tylko my – dodał przedstawiciel BOŚ.


Problemem legislacja, brak infrastruktury

Na problem związany z prawodawstwem zwrócił uwagę Ryszard Hordyński – Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji Huawei Polska. - Moim zdaniem to co przeszkadza, to są ciągle zmieniające się reguły gry i tu zarówno widać to na rynku konsumentów czy prosumentów – stwierdził Horodyński. Dodał także, że jest w Polsce zainteresowanie energią odnawialną na rynku prywatnym i biznesowym, choć nie tak duże jak na zachodzie. - Nie wiem, dlaczego nie widać takiego zainteresowania. Patrząc na inne kraje widzimy to zaangażowanie w nowe technologie. Ale koniec końców ważna jest sieć przemysłowa – tłumaczył przedstawiciel Huawei - Mamy ładowarki, które ładują samochód w 10 minut na 200 na kilometrów no i cóż, tylko właśnie tej sieci ładowania to już w Polsce nie do końca widać.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ