Szynoprzewody w branży energetycznej
Szynoprzewody są najbardziej skutecznym sposobem dostarczania energii elektrycznej do obiektów przemysłowych, biur czy galerii handlowych. Instalacja elektryczna oparta na tych podzespołach jest solidna, niezawodna i elastyczna, jeśli chodzi o możliwości adaptacji i modyfikacji.

W 1930 roku w Stanach Zjednoczonych zastosowano pierwszy system instalacyjny oparty na szynoprzewodach, który miał na celu dostosowanie i rozbudowę instalacji elektrycznych, w związku z dynamicznym rozwojem technologii budowlanej. W latach 50. XX wieku technologia szynoprzewodów została rozpowszechniona również w Japonii i Europie.
Uniwersalne zastosowanie szyn prądowych
Nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie powinny być uniwersalne i wszechstronne. Dla przykładu w obiektach handlowych wymaga się od sieci zasilającej skuteczności, bezawaryjności, pięknego wyglądu, jak również możliwości łatwej rekonfiguracji – to ważne, aby sieć mogła sprostać różnym potrzebom wynikającym ze zmiany najemców sklepów.
Szynoprzewody to doskonałe rozwiązanie pod względem zasilania zarówno urządzeń jedno-, jak i trójfazowych. Wystarczy jedna linia, aby zasilić wiele odbiorów, a zabezpieczenia każdego z nich montuje się bezpośrednio na szynoprzewodzie. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba stosować dużej ilości kabli.
Co więcej, instalacje szynoprzewodowe nie wymagają odpowiednich promieni gięcia ani rozstawienia kabli, dzięki czemu zużywają mniej miejsca w porównaniu do tradycyjnych przewodów. Ponadto, ze względu na jedno przyłącze odpływowe, rozdzielnice niskiego napięcia są mniejsze.
Szynoprzewody składają się z modułowych elementów prefabrykowanych, co pozwala na szybką rozbudowę i dostosowanie do zmian w ustawieniu urządzeń. Ich montaż wymaga mniej czasu niż tworzenie lub zmienianie instalacji tradycyjnych.
Wytrzymałość i elastyczność szyn prądowych
Szynoprzewody ze względu na swoją konstrukcję i dobór materiałów są bardzo bezpieczne. Składają się z miedzianych przewodów umieszczonych w zamkniętej obudowie z blachy ocynkowanej lub aluminium, w której zastosowano samogasnące tworzywo sztuczne do izolacji.
Pozwala to na zachowanie sztywności i wytrzymałości oraz niemal całkowite uniemożliwienie pożaru. Co ważne, przez 90 minut prąd może nadal płynąć w warunkach pożarowych, dlatego też szynoprzewody mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych przeciwpożarowych systemów kablowych. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, można również zastosować wewnętrzne bariery ogniowe.
Szynoprzewody z gniazdami IP40-55, wyposażone są w złącza umożliwiające łatwe i szybkie połączenia. Ekran zasilania jest zabezpieczany specjalną śrubą, a kabel – obejmą. Wtyczki i skrzynki odpływowe są chronione przez specjalne pokrywy.
Realizujesz inwestycje i szukasz sprawdzonych szyn prądowych? Odwiedź stronę producenta elementów miedzianych i wybierz podzespoły, które sprostają wymaganiom projektu.
Szynoprzewody wykorzystuje się np. do budowy rozdzielnic prądowych czy szaf. Wykonane z miedzi lub aluminium dobrze przewodzą prąd, a ponadto można je dowolnie kształtować – giąć, otworować czy skręcać, co umożliwia dostosowanie do wymagań inwestycji. Daje to pewność, że zrealizowana konstrukcja jest bezpieczna i będzie realizować wyznaczone zadania.
Komentarze