Partner serwisu
31 lipca 2023

Nowy kocioł gazowy o mocy 18 MWt w Opolu

Kategoria: Aktualności

W ECO w Opolu przy ul. Harcerskiej 15 trwa budowa nowego źródła ciepła – kotła gazowego, który w przyszłości będzie mógł być zasilany również zielonym wodorem. To kolejny element realizacji w ECO strategii dekarbonizacji systemów ciepłowniczych. Dziś rozpoczyna się kluczowy etap montażu kotła o mocy cieplnej 18 MW. Koszt zadania wyniesie 8,5 mln zł.

Nowy kocioł gazowy o mocy 18 MWt w Opolu

Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO) przeprowadziła w ostatnim czasie szereg modernizacji ograniczających moc kotłów węglowych i dostosowujących te jednostki do nowych zaostrzonych od 2023 roku wymagań środowiskowych.

Pojawiła się konieczność zabezpieczenia niezbędnej mocy cieplnej potrzebnej w systemie ciepłowniczym w Opolu, poprzez budowę dodatkowego źródła ciepła – mówi Mirosław Romanowicz członek zarządu ECO ds. operacyjnych - Uruchomienie kotła gazowego w miejsce jednostek węglowych spowoduje zmniejszenie emisji CO2 o połowę z każdego GJ, który ten kocioł wyprodukuje, w porównaniu z kotłami węglowymi – dodaje.   

Nie będzie emisji pyłu, zanieczyszczeń azotowych i siarkowych – w końcowym rozrachunku globalna emisja zanieczyszczeń odprowadzanych do atmosfery dla całego źródła w Opolu obniży się znacząco.

Umowa z wykonawcą inwestycji, firmą Envirotech z Poznania została podpisana na początku 2023r. Nowa jednostka kotłowa została wprowadzona przy pomocy dźwigu przez specjalnie przygotowany otwór montażowy w dachu ciepłowni i posadowiona na przygotowanym fundamencie.

Czekamy jeszcze na zakończenie inwestycji firmy Gaz System, która rozbudowuje swoją infrastrukturę sieciową, w celu zwiększenia możliwości poboru gazu przez ECO – mówi Mirosław Romanowicz.

Nowy kocioł gazowy rozpocznie pracę na początku 2024 roku.

 

źródło: Biuro Prasowe ECO
Ob.
2023-08-01
A nie wystarczyło wykorzystać ciepła odpadowego z elektrowni...?
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ