Partner serwisu
10 marca 2020

Innowacyjne podejście do zmian klimatu - Panel II

Kategoria: XV Konferencja Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł, 10-11 marca 2020, Katowice

Zmiany klimtu są jednym z najczęściej poruszanych tematów w całym dyskursie medialnym na całym świecie. Jak zapobiec nieodwracalnym zmianom, które w znaczny sposób mogą wpłynąć na nasze funcjonowanie na ziemi? Co można zrobić aby nie doprowadzić do katastrofy klimatycznej? A przy tym nie doprowadzić do upadku gospodarczego? Te i inne pytania przyświecały drugiemu panelowi technicznemu na konferencji Ochrona Środowiska. Energetyka. Ciepłownictwo. Przemysł. który mówił o innowacyjnym podejściu do zmian klimatu.

Innowacyjne podejście do zmian klimatu - Panel II

"Kierunki innowacji w sektorze energetycznym pod kątem ochrony środowiska" to temat pierwszego wystąpienia wygłoszonego przez Michała Jabłońskiego z Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, które jako pierwszy referat pokazało obecne trendy i kierunki technologi przyszłości majacych za zadanie ochronę klimatu.

– Elektryczność i wytwarzanie ciepła to tylko 30% całkowitej emisji gazów cieplarnianych jaką mamy na świecie – mówił Michał Jabłoński na początku swojego wystąpienia. Pokazał globalne trendy, które muszą zmienić pewną mentalność, która często pokazuje, że sektor energetyczny jest główym sprawcą obecnej sytuacji.

Michał Chaberka, przedstawiciel firmy SBB ENERGY SA, wystąpił jako drugi w tej sesji. Jego prezentacja o tytule "Ciepło dla miasta ze spalin odazotowanych i konwersja kotła parowego na paliwo gazowe na przykładzie instalacji SBB ENERGY SA" pokazało konkretny przykład technologii wykorzystujących ciepło odpadowe do celów ciepłowniczych oraz zmianę paliwa węglowego na paliwo gazowe w kotle parowym OP130.

O pomiarach NH3, HF i HCl w referacie "Jak zmodyfikować system ciągłego monitoringu emisji względem obowiązujących przepisów" opowiadała Anna Palewicz z frimy OMC ENVAG.

– W ramach BAT należy monitorować emisje do powietrza co najmniej z podaną poniżej częstotliwością i zgodnie z normami EN. Jeżeli normy EN nie są dostępne, w ramach BAT należy stosować normy ISO, normy krajowe lub inne międzynarodowe normy zapewniające uzyskanie danych o równorzędnej jakości naukowej. – mówiła Palewicz.

Damian Ball z ZEiSAP "MikroB" S.A. również opowiadał o monitoringu emisji w referacie zatytułowanym "System Ciągłej Kontroli Emisji Zanieczyszczeń MIKROS v14".

– PRO-2000 jest nowoczesnym pakietem programów SCADA, dla komputerowych systemów wizualizacji i monitorowania procesów przemysłowych, linii technologicznych, maszyn i urządzeń, a także nadzoru i sterowania w oparciu o programowalne sterowniki i urządzenia kontrolno-pomiarowe. PRO-2000 jest systemem rozproszonym o sieciowej strukturze, pracującym w czasie rzeczywistym pod kontrolą systemów operacyjnych QNX oraz MS Windows – mówił Damian Ball przedstawiając produkt swojej firmy.

"Innowacyjne urządzenia turbinowe z technologią łożysk powietrznych w przemyśle energetycznym" to tytuł kolejnego referatu w tej sesji. Aleksander Siuta, inżynier ds. Kontraktu opowiadał o zastosowaniach tego rozwiązania, budowie, zasadzie działania i komponetach konstrukcyjnych.

Tytuł przedostatniego referatu w Panelu II brzmiał "Aglomeracja elektrostatyczna cząstek w hybrydowych systemach oczyszczania spalin" a wygłosił go Arkadiusz Sobczyk z Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk. Mówił on o projekcie HYBRYDA+  w którym aglomeracja cząstek za pomocą aglomeratora elektrostatycznego zachodzi w wyniku zderzeń cząstek submikronowych (<1 mm) z mikronowymi (>5 mm). Skuteczność odpylania cząstek przez elektrofiltr z aglomeratorem jest większa niż dla dwustopniowego elektrofiltru a zastosowanie aglomeratora może być rozwiązaniem inwestycyjnie i eksploatacyjnie tańszym niż montaż dodatkowego stopnia elektrofiltru.

Na koniec prezentację wygłosił Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Godpodarczego Polskie Elektrownie, który był również moderatorem tego panelu. W swojej prezentacji "Utrzymanie kompetencji w okresie procesu transformacji źródeł wytwarzania" skupił się przede wszystkim na ludziach. Mówił o zagrożeniach wynikających z powstającej luki pokoleniowej spowodowanej brakiem nowych pracowników, brakiem systemu przekazywania wiedzy czy nie wykorzystywaniem wiedzy fachowców dla przygotowania i wyszkolenia nowych pracowników.

Panel odbył się w ramach XV Konferencji Naukowo-Technicznej która odbyła się 10-11 marca 2020 r. w Katowicach.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ