Partner serwisu
14 marca 2017

Przyszłość węgla w polskich realiach

Kategoria: XII Konferencja Ochrona Środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie

Podczas debaty na Konferencji Ochrona Środowiska w Energetyce i Ciepłownictwie w Katowicach, wśród poruszanych tematów znalazły się ekologiczne alternatywy i przyszłość węgla w polskich realiach. Prezes TAURON Wytwarzanie Jacek Janas twierdzi, że sposobem na rozwiązanie problemu, jest dopilnowanie odpowiedniej jakości tego paliwa.

Przyszłość węgla w polskich realiach

– Przyczyną smogu w polskich miastach nie jest energetyka zawodowa. Nasze elektrownie ściśle wypełniają wszystkie normy środowiskowe – w okresie letnim, kiedy nie ma problemu smogu – pracujemy nawet z większą mocą niż zimą. Za smog odpowiada niska emisja generowana przez domowe piece, w których spalane jest niskiej jakości paliwo, nie wspominając już o śmieciach– twierdzi Jacek Janas, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie – to w paliwie tkwi problem i nim powinniśmy się zająć.

W ten sposób Janas zwrócił uwagę na jeden z bardziej istotnych problemów, z którymi boryka się obecnie Polska. – Edukowanie oraz produkowanie odpowiedniej jakości paliw przeznaczonych do spalania w gospodarstwach domowych jest jedynym sposobem na wyjście z obecnej sytuacji – skonkludował prezes TAURON Wytwarzanie.

– Kogeneracja jest ciekawą propozycją na ekologiczne podejście do produkcji ciepła i energii elektrycznej, którą należy promować, ponieważ nie jest ona jeszcze w Polsce wystarczająco wykorzystywana. Jedynie system w Warszawie jest eksploatowany w odpowiednim stopniu – zauważył prezes. – Znacząco popieram też wybieranie najnowszych technologii, takich jak pompy ciepła. – mówił dalej Janas.

– Do energetyki musimy podjeść trochę jak do telekomunikacji. Rynek mocy i inne regulacje to mechanizmy, bez których nie przejdziemy w nowy moduł. Wykorzystanie ich wraz z rozwojem najnowszych technologii to najlepsze rozwiązanie, aby w sposób bezpieczny rozwiązać problemy polskiej energetyki – podsumował Jacek Janas prezes TAURON Wytwarzanie.

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ