Partner serwisu
12 września 2014

Adam Dobrowolski: Bezpieczeństwo środowiska nie może być bezcenne

Kategoria: XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów

– Zamiast haseł dekarbonizacji powinny pojawić się hasła, które będą uwzględniały zarówno warunki lokalne poszczególnych państw, jak i utrzymanie konkurencyjności gospodarki europejskiej. Regulator widzi tutaj konieczność refleksji – mówił dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła URE podczas Forum Energetycznego, odbywającego się w ramach XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów 2014.– Zamiast haseł dekarbonizacji powinny pojawić się hasła, które będą uwzględniały zarówno warunki lokalne poszczególnych państw, jak i utrzymanie konkurencyjności gospodarki europejskiej. Regulator widzi tutaj konieczność refleksji – mówił dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła URE podczas Forum Energetycznego, odbywającego się w ramach XVI Sympozjum Energetyka Bełchatów 2014.

Adam Dobrowolski: Bezpieczeństwo środowiska nie może być bezcenne

Zdaniem przedstawiciela URE trzeba wykorzystywać maksymalnie możliwości własne Europy: – Do momentu aż pojawi się gaz łupkowy i okaże się, że mamy nowe zasoby, powinno zostać wykorzystane to, co mamy najlepszego. Cenowo i gospodarczo będzie to najkorzystniejsze. Adam Dobrowolski w podsumowaniu debaty zaznaczył: – Bezpieczeństwo środowiska nie może być bezcenne, a człowiek musi mieć możliwość zaspokojenia swoich potrzeb.

Odniósł się także do koncepcji stworzenia rynku mocy: – Jeśli chodzi o rynek mocy, w tej chwili jesteśmy na etapie dobierania optymalnych rozwiązań. Główną role pełni tutaj minister gospodarki – wyjaśnił. – Wydaje się, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii powinno być to nie tylko nałożenie kolejnego mechanizmu na już istniejące, ale także reforma całego rynku energii. Już teraz stosujemy takie mechanizmyjak operacyjna rezerwa mocy czy rezerwa zimna. Korelacja pomiędzy nimi powinna być taka, żeby nie zakłócało to funkcjonowania rynku. Zachowanie tej równowagi jest bardzo ważne – powiedział podczas Forum.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ